Z Piekoszowa na Kretę - drugie spotkanie grupy Comenius w Grecji.

 W dniach 27 lutego – 2 marca 2013 roku uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie uczestniczyli w drugim już spotkaniu grupy projektu Comenius, realizowanego pod hasłem European Fruit Museum  (Europejskie Muzeum Owoców ). Spotkanie odbyło się w mieście Heraklion położonym na północnym wybrzeżu Krety. Uczestniczyły w nim delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół w Belfaście (Północna Irlandia), Vidin( Bułgaria), Antalyi (Turcja), Bereovesti (Rumunia) oraz Piekoszowa (Polska). Gospodarzem zjazdu było greckie gimnazjum  Nea Alikarnassos. Naszą placówkę reprezentowała delegacja w składzie: koordynator projektu – p. Iwona Zalewska – Lech (nauczyciel języka angielskiego i polskiego), p. Magdalena Banaś (nauczyciel biologii i języka angielskiego) oraz uczennice z klasy 3d gimnazjum: Emilia Reczka, Sandra Skalmierska i Olga Dąbek.

Pierwszy dzień spotkania przeznaczony był na powitanie i zaprezentowanie greckiej szkoły, w której odbywały się zajęcia. Pan dyrektor Michael Sfyrakis bardzo serdecznie przywitał wszystkie delegacje. Mieliśmy okazję poznać pracę gimnazjum i obejrzeć fragmenty lekcji.  Tego dnia odbyło się spotkanie warsztatowe nauczycieli dotyczące pracy nad bieżącymi zadaniami w projekcie.

Udaliśmy się także z wizytą do szkoły podstawowej w Nea Alikarnassos, gdzie nasza delegacja została bardzo przyjaźnie przyjęta i miała nawet swojego „polskiego przewodnika”.

Kolejnym etapem była wizyta na farmie badawczej Szkoły Technik Rolniczych, gdzie poznaliśmy mnóstwo ciekawostek na temat uprawy miejscowych owoców i roślin oraz zapoznaliśmy się z rodzajami badań i eksperymentów prowadzonych nad ich hodowlą.

Drugiego dnia spotkania odbywały się warsztaty w szkole, podczas których uczniowie poszczególnych delegacji przedstawili swoje prezentacje. Uczennice naszego gimnazjum zaprezentowały zwycięską piosenkę. Mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji dietetyka na temat wartości odżywczych owoców. Obejrzeliśmy pokaz greckich i kreteńskich tańców ludowych w wykonaniu uczniów gimnazjum w Nea Alikarnassos oraz mieliśmy możliwość nauczyć się podstawowych kroków. Odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie pod okiem nauczycieli plastyki, wykonali barwne modele owoców. Tego dnia odbyliśmy też wycieczkę do fabryki win w miejscowości Scalani oraz zwiedziliśmy wioskę w Archanes, gdzie mogliśmy dokonać zakupu przepysznych przetworów owocowych miejscowej wytwórni.

Trzeciego dnia udaliśmy się w kierunku Chanii – miasta położonego 140 km od Heraklionu. Po drodze odwiedziliśmy Instytut badawczy drzew oliwnych i roślin subtropikalnych. Wysłuchaliśmy wykładu na temat prowadzonych przez instytut badań oraz odbyliśmy spacer po ogrodzie, gdzie mogliśmy skosztować mandarynek, grapefruitów oraz pomarańczy w ich różnych odmianach. W drodze powrotnej z Chanii mieliśmy okazję zwiedzić miasteczko Rethymnon.

Ostatniego dnia pobytu w Heraklionie odbyło się uroczyste zakończenie spotkania delegacji i dyskusje podsumowujące. Greccy przyjaciele pokazali nam najcenniejsze zakątki miasta – Ruiny pałacu w Knossos oraz Muzeum Archeologiczne. Mieliśmy zaszczyt ujrzeć sztukę starożytną z okresu 2000 lat p. n. e., a nawet z okresu Neolitu. Muzeum w Heraklionie jest drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek i wykopalisk.